İncelemeTeknoloji Haberleri

3D Printer’ı Küçümsememek Lazım

Teknoloji her geçen gün geliştikçe beraberinde rekabet halinde olan firmaların yeni düşünceler ve yeni tasarımlara odaklanmalarını sağlamıştır. Şüphesiz en büyük rekabet akıllı telefonlar üzerinde yapılmaktadır. Piyasa üzerinde en çok satılan ürünler akıllı telefonlar olduğu için tasarım ve gelişimler her daim akıllı telefonlar üzerine odaklanmış haldedir. Ancak akıllı telefonlar bir çok işimiz için bize yardımcı olsalar da teknoloji piyasasında hala çoğu işlevi görememektedirler.

Firmalar gün geçtikçe bunun farkına varmış ve giyilebilir teknolojiye yönelmişlerdir. Akıllı telefonlar kadar talep görmeyen bu teknolojiler tasarımcılarda daha farklı fikirler ortaya çıkarmıştır. Bu farklı düşünce ve tasarımlardan şüphesiz insanoğluna en çok yardımı bulunacak bir ürün üreterek piyasaya sunmuşlardır. Bu ürün 3D Printer.

3D Printer Nedir ve İnsanoğluna Ne Gibi Fayda Sağlayabilir?

3D printer bilgisayar ortamında 3D olarak tasarlanan modellerin eksiksiz ve kusursuz olarak üretimlerine yardımcı olan bir cihazdır. Örnek verecek olursak bir kolye prototipi üretiyorsunuz ve bunun sadece bilgisayar ortamında bir tasarım olarak kalmasını değil elle tutulur bir ürün olmasını istiyorsunuz ve üretici firmaya hata payını sıfıra indirgemek için bu ürünü numune olarak vermek istiyorsunuz. 3D printer bunun için tam biçilmiş kaftan ve bu tarz üretim amaçlarına hizmet etmek için birebir. Peki bu ürün ile daha geniş kapsamlı düşünelim ve bu düşüncelere biraz da fantastik eklentiler yaparak ülke ekonomisini nasıl kalkındırabiliriz onu düşünelim. Kısaca hadi 3D printerın bütün ekmeğinden suyundan faydalanalım.

Ortapedik Ürünler: ülkemiz de vücudundan herhangi bir uzvunu kaybetmiş bir çok vatandaşımız var. Bu Vatandaşlarımız ne kadar protez kullanıyor olsada vücutlarına uygun protez bulmaları çok zor bir imkan olmakta. Vücut ölçülerine göre 3d programlarda hazırlanan bu protezler 3D printer yardımı ile insan uzvuna daha yakın daha el verişli bir hal alabiliyor.

Emlak ve Konut: her birimiz ev satın almak istediğimizde veya kiralamak istediğimizde sitenin maket görünüşüne şöyle bir hayranlık ile bakmışızdır. Bu maketler yapımı uzun süren ve uğraşılması bir hayli zor olan projelerdir. Planlanan şekilde çizilmesi durumunda 3d printer bu işlemi çok daha kısa sürede ve çok daha maliyetsiz bir şekilde yapabilecektir.

Sanayii Gelişimi: Ülkemiz son yıllarda sanayii üretimi ve ihracatı olarak ne kadar ilerlemiş olsada üretim aşamasında ülkemizde üretilmeyen bazı ürünleri yurtdışından satın alma koşuluna gidiyor. Buda doğal olarak ülkemize gelen karı %25 oranında düşürüyor. %25 oran Türkiye devlet hazinesi olarak hesaplandığında Nijerya’nın devlet kasasının 2 katı olarak düşünülüyor. İhracat esnasında gerekli olan bu ürünler 3D printer ile üretilerek daha maliyetsiz hale getirilebilir. Bunun gibi üretimlerin yanı sıra öncelik olarak ülke gereksinimlerinin belirlenip bu gereksinimler üzerinde eksiklerin temin edilmesi ve farklı düşüncelerin yeni ve farklı tasarımlarla ile buluşturulması ülke ekonomisine büyük fayda sağlayacaktır.

3D Printer deyip geçmemek lazım, memleket kurtarıyor vallahi. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı