İncelemeMobil

Android 7.0 Nougat İlk İzlenimleri

Android 7.0 Nougat sürümünü Nexus 6P cihazına kuran yurtdışındaki bir arkadaşımın bu sürüm ile ilgili izlenimlerini tartıştık. Güzel iyileştirilmeler yapılan bu sürümde konuşmalarımızda geçen başlıkları bu makale de bulabilirsiniz.

Olumlu Özellikler

  • Uygulamalara çift dokunarak “hızlı anahtarlama”
  • Menü ve bildirim panelinde aşağı sürükleme
  • Hızlı cevap
  • Pil ömründe iyileştirmeler

Android Nougat üretkenliğe yardımcı olmak için bir çok yeni özelliklerle geliyor. Kullanıcıların en çok hoşuna gideceği mesele ise “hızlı cevap” ve “uygulamalar arası hızlı geçiş” özellikleri. Bu özellikler kullanıcıların gezinti yapmalarını çok rahatlatacağı ortada.

“Hızlı cevap” özeliği ise geçte olsa geldi. iPhone’larda uzun süredir bulunan bu özellik ve kullanıcı yorum, eleştirileri sonucunda Nougat’a eklenmesi büyük artı getirecektir. Çünkü çoğu kullanıcı sırf bu yüzden iPhone cihazları tercih ediyor. Çünkü bir uygulama açıkken gelen mesaja anında cevap vermek yerine uygulamadan çıktıktan sonra cevap verilmesi kullanıcılar açsından zulümlerden birisiydi.

Bildirim panelinde çift parmakla aşağı çekildikten sonra ayarlar menüsüne erişmeyi de artık daha pratik hale getirmişler. Bu sürümle bildirim panelini aşağı çektiğiniz zaman kendi istediğiniz ayarları manuel olarak ekleyebilir veya ayarlara daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu son derece kullanışlı ve kullanımını daha doğal bir hale getirmiş oluyor.

Android 7.0 Nougat sürümünü ile gelen en çok kullanıcılarını sevindirek özelliklerden bir tanesi de pil ömründe yapılan iyileştirmeler. Bu sürümdeki en büyük gelişmelerden birisi olduğunu söylemek mümkün. Nexus 6P ile 2 saat ortalama zaman ekranı bu sürüm ile 3-3,5 saate kadar çıkarılmış durumda.

Olumsuz Yönleri

Bir kaç hafta sonra gelen güncelleme ile bağlantı problemleri yaşanmaya başlanmış. Mobil veri ile bağlantı problemi neredeyse gün boyunca devam etmiş. Bu nereden bakılsa büyük mobil kullanımını öldürmek anlamına gelir. Eğer Wi-fi ile bir bağlantıya sahip değilseniz durum iyi değildir. Bu gibi durumlarda bir kaç kere yeniden başlatma ile sorun düzelmiş ama gün boyu da sürekli devam etmiş. Bağlantı sorunu sadece mobil veri kaynağını kullanırken meydana gelmiş. Wi-fi bağlantılarında bir sorun yok. Hücresel veri kullanımı ile ilgi eksik paket veya yanlış bir güncelleme Android tarafından gönderilmiş olabilir.

Diğer bir sorun Bluetooth bağlantılarda. Arkadaşım telefonununu Bluetooth ile aracına bağlarkende baya sorunlar yaşamış. Tekrar yeniden başlatıldığında bağlantı sağlanmış. Ancak bir sonraki bağlatıda tekrar yeniden başlatıldığında araca tekrar cihazını tanıtmak zorunda kalmış.

Bu sorun çoğu Android platformlarında dile getirilmiş. Bunun cihaz marka modeli ile de ortaya çıktığı yanıtları ile karşılaşmış.

Umuyoruz ki tüm dünyada beta sürümünden çıkıp yayına alındığı zaman tüm cihazlar için uygun bir güncelleme ile piyasaya inerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı