Nasıl yapılır

Bilgisayarınızda Ekran Görüntüsü Almanın 5 Farklı Yolu

Bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanın 5 farklı yolu ile bilgisayarda ekran görüntüsü almak artık çok kolay.

Bilgisayarınızda Ekran Görüntüsü Almanın 5 Farklı Yolu

FN + Print Screen

İlk yöntem en klasik ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir tanesi. Hemen hemen tüm bilgisayarlarda desteklenen bu sistemde, FN ve print screen tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Bazı bilgisayarlarda sadece Print Screen tuşuna basmanız da yeterli olduğu gibi bu tuş kombinasyonları ile birlikte kolay bir şekilde ekran görüntüsü alabilir ve aldığınız bu görüntüyü paint gibi resim işleyici programlarda kullanabilirsiniz.

Windows + Print Screen

Özellikle FN tuşu olmayan bilgisayarlarda kullanılması gereken bu kombinasyonda ise Windows tuşu ile print screen tuşu kullanılıyor. Tuşların kullanılması ile birlikte alınacak olan ekran görüntüsü, yine aynı şekilde farklı görsel düzenleme programları da kullanılabilir.

Ekran Alıntısı Aracı

Microsoft tarafından geliştirilen ekran alıntısı aracı, bilgisayarlarda otomatik kurulu bir şekilde geliyor ve böylece kolay bir şekilde erişilebiliyor. Herhangi bir ek programın kurulmasına gerek kalmadan kullanabileceğiniz ekran alıntısı aracı, üstelik ekranın istediğiniz bölgesinin görüntüsünü almanızı sağlıyor.

Windows ya da başlat bölümü üzerinden ekran alıntısı aracı yazarak ulaşabileceğiniz bu programda yeni sekmesi ile yeni ekran görüntüsü alabilir, mod sekmesi ile farklı modlarda ekran alıntısı alabilir, geciktir tuşu ile de yine ekran alıntısı alma sırasında belirli bir saniye gecikme ile işlemin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik ekran görüntüsü aldıktan sonra çıkacak olan özel ekrandaki araçlar seçeneğinde kalem gibi farklı araçları kullanarak ekran görüntüsünü üzerinde müdahale edebilir ve dilediğiniz zaman farklı formatlarda kayıt yapabilirsiniz.

Windows + Shift + S

Çoğu kullanıcının bilmediği bu yöntemde, ekran görüntüsü otomatik olarak kaydolmasa da bilgisayar hafızasına kaydedilmektedir. Bu açıdan Windows Shift ve S tuşlarını kullandıktan sonra herhangi bir programa ya da uygulamaya yapıştır dediğinizde ekran görüntüsü alınmış olacaktır.

Alt + Print Screen

Son yöntemlerden birisi olan Alt Print Screen de yine ekran görüntüsünün bilgisayar hafızasına kaydedilmesini sağlar. Farklı bir uygulama üzerine yapıştırarak kullanabileceğiniz bu görüntüde tercih edilebilecek alternatiflerden birisidir. Tüm bu yöntemlere ek olarak ekran görüntüsü almak adına geliştirilmiş özel uygulama ve araçları da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı