CAPTCHA Artık Güvenli Değil!

0
1357
Görüntülenme

Hemen hemen her sitede kullanılan CAPTCHA alfanümerik güvenlik sistemi artık yapay zeka tarafından geçilebiliyor. Genellikle Google ve Facebook tarafından da kullanılan bu güvenlik sistemi kullanıcılar arasında tedirginlik yaratmaya başladı.Google-Captchafacebook-CAPTCHA

Yapay zeka 19.2 saniyelik kısa bir sürede Google tarafından yapılan testlerde 2235 CAPTCHA algoritması yapay zeka sayesinde %70 doğruluk oranıyla çözülebiliyor. Facebook tarafından oluşturulan 200 farklı CAPTCHA’da ise bu oran %84 olarak hesaplanmıştır.

Yapay zeka 96 Euro maliyet ile 1 gün içerisinde 63.000 CAPTCHA’yı aşabilmektedir. Yapay zekanın bu kadar hızlı çalışıp güvenlik sistemlerini kısa sürede geçmesi kullanıcılar arasında güven sorununun başlamasına neden olacaktır. Tartışılması gereken bir diğer konu ise yapay zekanın bu kadar hızlı ilerlemesi oalcaktır.

Önceki İçerikWhatshapp uçtan uca şifreleme
Sonraki İçerik4 Windows 10 sorunu ve çözümü!
Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya son sınıf öğrencisi olup, birçok dergi ve blogda yazar olarak yer almıştır. Blog yazarlığı dışında Dijital Pazarlama, Dijital Medya Yönetimi, Arama Motoru Pazarlaması, Growth Hacking ve SEO gibi birçok alanda çalışmalarını sürdürmektedir.
Paylaş
Yorum Yap
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.