CERN 300 TB’lik Hadron Çarpıştırıcısı Verisini Erişime Açtı

0
2240
Görüntülenme
hadron carpistiricisi

Dünyanın fizik konusunda en büyük yapılan çalışmaların bulunduğu CERN’de 300 TB’lik verileri erişime açıldı.

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransa ve İsviçre sınırlarını arasında yer alan en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. Dünyanın gözü CERN’de yapılan çalışmalarda olup sürekli gündemi meşgul etmektedir. 2008 yılında Higgs Bozonu‘nu bulmak amacıyla Büyük Hadron Parçacığı ön plana çıkmıştı. Yerin 100m altında, çevresi 27 km uzunluğunda olan LEP tünelinde kurulmuş olan Hadron Parçacığı mikro boyutlardaki kara delik ve solucan deliği oluşturmayı ve evrenin başlangıcı olarak kabul edilen Big Bang taklit ederek fiziksel tartışmaların cevabını aramakta.

cms

Hadron Parçacığına ait verilere en ince ayrıntısına kadar buradaki adresten inceleyebilir ve indirebilirsiniz. Tekrardan hatırlatmakta fayda var tüm veriler 300 TB değerinde. Fiziğe meraklı ya da Bu Ne Ola Ki? diyen kişiler CMS yani Compact Muon Selenoid olarak bilinen sistemde neler oluyor neler bitiyor her şeyi öğrenebilecekseniz. Fakat bu verileri sadece Scientific Linux 6 işletim sistemi olan bir bilgisayarda öğrenebilirsiniz.

cmsgify

 

Önceki İçerikUbuntu 16.04 Yayınlandı!
Sonraki İçerikSamsung Galaxy C7 Sızdırıldı
Kırklareli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu olup, birçok dergi ve blogda yazar olarak yer almıştır. Yazılım dışında Dijital Pazarlama, Dijital Medya Yönetimi, Arama Motoru Pazarlaması, Growth Hacking ve SEO gibi birçok alanda çalışmalarını sürdürmektedir.
Paylaş
Yorum Yap
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.