Donanım

Düz LCD Ekranlar Tarih Oluyor!

Teknolojide her geçen gün yaşanan gelişmeler büyük bir merakla karşılanmaya devam ederken hepimizi de şaşırtma konusundaki tavrını değiştirmiyor. Bu konuda yaklaşık 5-10 yıl öncesine kadar en gelişmiş teknoloji olarak yansıtılmakta olan LCD ekran teknolojisinin de artık demode olması söz konusu oldu. Yapılan çalışmalar başarılı sonuç verdiği takdirde bükülebilir özelliğe sahip olan LCD ekranların kullanımının yaygınlaşacağı düşünülüyor.

Daha önceleri kullanılmakta olan flat ekranların henüz her evden çıkmaması gözlenirken üzerine yeni ekran teknolojileri ile modern sistemlerin eklenmesi kullanıcıların sürekli olarak yeni ürünlere olan talebini daha da artırıyor. Hakkında şimdiden çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği bilinen bükülebilir lcd ekran teknolojisi yaygınlaştığı takdirde daha önce ekranların LCD olmasından dolayı yaşanan sorunların da önüne geçilebilecek. Özellikle ekranların kırılması ve çatlamasına yönelik önlemler alınması adına piyasaya sürülecek olan bu modellerin sağlamlık açısından OLED teknolojisinden daha yüksek bir teknoloji sunabilecek şekilde tasarlanması hedefleniyor.

Bükülebilir Özellikler Ekranda Nasıl Mümkün Oluyor!

Gelişmesi beklenen bükülebilir lcd ekran teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmak adına öncelikle LCD ekran teknolojisinin nasıl bir sisteme sahip olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. LCD ekran temel olarak sıvı kristaller aracılığı ile renk filtrelerinin yardımı sayesinde görüntülerin ekran denilen geniş yüzeye düşmesini sağlamaktadır. Sıvı kristalleri ve renk filtrelerini çevreleyen polarize filmlerin dışında yer alan kısımda ise cam kullanılarak LCD ekran üretimlerine devam ediliyordu. Bükülebilir özelliğe sahip olan bu yeni teknolojide ise cam kullanılan bölümde plastik malzemenin tercih edilmesi ile istenilen bükülebilir lcd ekran ürünlerine ulaşılabilecek.

Henüz tam anlamıyla bükülebilen LCD ekranlar ortaya çıkmamış olsa da özellikle OLED teknolojisine sahip olan cihazların kıvrımlı bir yapıya sahip olması mümkün olabiliyor. Bu yeni teknoloji konusunda çalışmaların yapıldığı ilk olarak Japan Display tarafından yapılan bir duyuru ile ortaya çıktı. 2018 yılında seri üretime geçilecek şekilde çalışmaların sürdürüldüğü belirtilen bu yeni teknolojinin kullanıcılardaki ekran algısını değiştirmede etkin bir rol oynayacağı ise şimdiden görülebiliyor. Hatta bu yılın televizyon modelleri bile yeni teknoloji ile tarih olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı