En Güvenilir Medya Kanalı Hangisi?

2
690
Görüntülenme

Medya’nın geçmişten günümüze en önemli silah olduğu konuşulmaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüz de de medya yani iletişim araçları her konuda en önemli araç olma görevini sürdürmektedir. Fakat günümüz dünyasında iletişim ve haberleşme kanalları genişledikçe hız ön plana çıktıkça ve en önemlisi medyanın tekelleşmesi bir hayli arttıkça insanların medya kurumlarına karşı güvenirliği azalmış ve bakış açısı olumsuz anlamda seyretmeye başlamıştır.

Dünyanın önde gelen medya kurumlarından birisi olan Reutres bu konuda kapsamlı bir rapor yayımlamıştır. Bu yazımda bu raporla alakalı bazı verileri sizlere sunacağım.

Vatandaşların %51’i En Çok Haberi Facebook Yoluyla Alıyor

Reuters’in yayımlamış olduğu rapora göre Türkiye’de yaşayan insanların internete erişimi olanlarının %51’lik kısmı gündem ve haber akışını ilk olarak Facebook yoluyla sağlamaktadır. Zaten gazete gibi mecraların trajlarının düşüşünden de anlaşılacağı üzere günümüzde yeni medya mecralarının kullanılarak gündem takibi yapıldığı net bir şekilde ortadadır.

Araştırmanın en önemli kısmı ise Türkiye’ye ait bir veri olarak sunulan medya kanallarına güven puanı durumu. Özellikle medyanın bazı kuruluşlarının devlete yakın iş adamlarının tekelinde bulunması ve aynı zamanda diğer medya kuruluşlarının ise muhalefet yanlısı iş adamlarının elinde bulunması medyanın güvenirliğini ciddi bir biçimde sarsmaktadır. Özellikle seçim dönemlerinde ortaya çıkan algı yönetimi amaçlı taraflı ve kişilerin algısını değiştirmeye yönelik yayıncılık politikası vatandaşların seçimlerini etkilemekte, bilgi kirliliği yaratmakta, güvenirlik sorunu doğurmasına sebep olmakla beraber şeffaf ve tarafsız yayıncılık ilkesine aykırı davranılmaktadır.

Türkiye’nin En Yüksek Güvenirlik Puanına Sahip Medya Kuruluşu:Fox TV

Reuters tamda bu noktaya değinmek için buna uygun bir araştırma yapmış ve kuruluşların güvenirlik puanına raporunda yer vermiştir. Yapılan araştırmaya göre Fox TV diğer medya kuruluşlarını geride bırakarak 6.59 puanla liderliği almıştır.

Özellikle hükümeti ve politikalarını ciddi bir biçimde eleştiren Fox Tv’ nin hükümetin önemli bir kitlesi olmasına rağmen bu puanı alması güvenirlik açısından tercih edilen bir kuruluş olduğunu araştırma bazında göstermiş oldu. Aynı zamanda Fox TV uzun zaman sonra tarihin en önemli siyasi çekişmelerinden birisi olan “İstanbul Büyükşehir Belediyesi” seçimlerinde iki lideri karşı karşıya getirerek program yapması toplumun beğenisini kazanmıştı. Fakat program moderatörü İsmail Küçükkaya’nın yayın öncesinde bir otelde Ekrem İmamoğlu ile yapmış olduğu görüşme program sonrasında tartışmalara neden olmuştu.

En Az Güven Duyulan Kurum: A Haber

Turkuvaz Medya çatısı altında bulunan A Haber özellikle seçim zamanları yapmış olduğu yayınlarda hükümet propagandası yapmakla suçlanmıştı. Aynı zamanda toplumun algısını değiştirmek için yaptığı öne sürülen bazı programlarının içerikleri Teyit.orgtarafından yalanlanmıştı. Her kesimden insanın tepkisini çeken yayınlar yapan ve sosyal medya ortamında epeyce alay konusu olan A Haber haberciliği markanın güvenirlilik konusunda sınıfta kalmasında etkili olmuş gibi görünüyor.

A Haber Yayıncılığı ile Alakalı Yeni Medya’da Yer Alan Tepkiler

İnceleme yazımızda söz ettiğimiz üzere A Haber yayınlarına karşı yeni medya mecralarında hat safha da tepki bulunmaktadır.

Türkiye Haberden Kaçınmada 1. Sırada

2017 yılında Türkiye %57 oranı ile haberden kaçınma sıklığında 1.sırada yer almaktadır.Bunda medyanın tekelleşmesi ve sürekli şekilde olumsuz haberler yapılması etkili olabilmektedir.

Aşağıda yer alan infografiği sizlerde ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza yollayarak içeriklerimi yazmamızda ve yayın hayatımızı sürdürmemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz. https://prnt.sc/qt75j1  bağlantısını kopyalayarak infografiği dilediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Reuters Instite Digital News Report 2018 

2 YORUMLAR

Yorum Yap
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.