Teknoloji Haberleri

Facebook’ta Artık Haber de Olacak!

Kullanıcı sayısı ile en etkili sosyal medya platformları sıralamasında en süt sırada gelen Facebook’un sahip olduğu gücü kontrollü bir şekilde kullanabilmesi adına kullanıcılarının yaptığı paylaşımların belli bir denetime sunulması amacıyla bazı yenilikler yapması gerekiyordu. Bu doğrultuda özellikle yanlış haberlerin önüne geçmek ve bu haberlerin insanlar arasında hızla yayılmasını engellemek amacıyla 2015 yılında yapılan Anlık Makaleler çalışması başarılı sonuçlar vermişti. Facebook bu alandaki çalışmalarını daha da derinleştirerek kapsamlı bir yenilik yapacağını duyurdu.

Facebook’un içinde paylaşılmış olan her türlü haberle ilgili olarak bu haberin doğru olup olmadığına yönelik teyidin de yapılmasını sağlayacak olan sistem aynı zamanda gazetecilik yapmak isteyenlere de verilecek eğitimler sayesinde geniş bir alan tanıyacak. Facebook Gazeteciliği Projesi adı altında yapılan tüm düzenlemelerle birlikte özellikle yerel alanda yapılan haberciliklerde büyük bir gazetecilik başarısının yakalanması hedefleniyor. Kullanıcılar ve bu projeye dahil olarak Facebook’un özelliğini kullanmak isteyen kişiler Facebook’un üzerine eklenebilecek olan bir yazılım sayesinde rahatlıkla haberlere ve haberler ile ilgili detaylara ulaşabilecekler. Facebook’un bu yazılım desteğini tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına ulaştıracağı duyuruldu.

Yeni Proje Neler Getiriyor?

Facebook’un bu yeni projeyle ilk amaçladığı noktalardan biri kullanıcıların çok büyük bir coğrafyaya dağılmış olmaları sebebiyle özellikle yerel habercilik kültürünü geliştirerek haberlerin doğrulunun yüzdesini de artırmak oluyor. Her bir kullanıcı kendi haber akışı üzerinde yaşadığı bölgeyle ilgili haberlere kolaylıkla ulaşabilecek. Projenin başarılı olup olmaması ile ilgili olarak Facebook’un bu ay sonunda deneme sürümleri gerçekleştirerek kullanıcıların sistem içinde ne kadar aktif bir rol üstlenebildiği konusunda belli analizleri gözlemlemesi gerekiyor.

Facebook Gazeteciliği Projesi sadece tek taraflı olarak kullanıcılar için de yeni özellikler taşımıyor. Buna ek olarak gazetecilerin sistem içerisinde daha etkili bir rol alabilmesi ve daha rahat bir hareket alanına sahip olabilmesi adına da Facebook’un gazetecilere özel eğitimler vereceği biliniyor. Yapılan her bir haberin doğruluğu konusunda da başarılı sonuç almak isteyen Facebook’un sahte haberciliği bu proje sayesinde bitirmek gibi büyük bir amacı da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı