Teknoloji Haberleri

İHA Yarışmasına Türkiye’den 90 Rekor Başvuru!

Daha çok askeri alandaki hizmetler için kullanılmak üzere üretimleri yapılsa da sivil insanların da rahatlıkla eğlence başta olmak üzere farklı ihtiyaçlarını karşılamak için üretimine devam edilen İnsansız Hava Aracı projeleri uluslararası çaptaki bir yarışmayla değerlendirilmeye alınacak. Uluslararası İHA Yarışması ismi kapsamında düzenlenecek olan yarışmanın Türkiye ayağına yurt içinden ve yurt dışından toplamda 90 takım başvuru yaparak katılım hakkı kazandı. Her bir aracın kendinin diğer cihazlardan farklı olduğunu göstereceği özelliklerini sergilemesi beklenen yarışmada İnsansız Hava Aracı projelerinin ve üretimlerinin yaygınlaşması konusunda teşvik sağlanması amaçlanıyor.

TÜBİTAK önderliğinde düzenlenecek olan yarışmaya özellikle üniversitelerdeki çeşitli toplulukların ağırlıkta bulunduğu geniş bir katılımcı kitlesi eşlik edecek. Bu sayede sanayi faaliyetleri ile üniversitedeki eğitimler arasında bir bağlantı kurulması ve dolayısıyla da İnsansız Hava Araçları üzerindeki ARGE çalışmalarının daha verimli ve kapsamlı bir şekilde yapılması hedefleniyor. İlki geçen yıl düzenlenmiş olan Uluslararası İHA Yarışması için kazanılan deneyimler sonrasında bu seneki yarışmanın daha heyecan verici geçmesi bekleniyor. Yarışmadan elde edinilen kazanımlar sonrasında başarılı olan İHA projelerinin günlük hayatta özellikle yangın, kaza, deprem gibi büyük doğa olaylarında ve diğer acil olaylarda kullanılması hedefleniyor. Yarışmaya katılmak için başvuru yapmak isteyen takımların 20 Ocak 2017 tarihine kadar TÜBİTAK’a başvurması gerekiyor. 13 ile 16 Temmuz 2017 tarihinde düzenlenecek olan yarışma için hali hazırda 10 tanesi yurtdışındaki ülkelerden olmak üzere toplamda 90 takım başvurdu.

İHA’lar Yeteneklerine Göre Değerlendirilecek!

Yarışmada kazananın ve öne çıkan projelerin belirlenmesinde bazı kriterler dikkate alınarak bir belirlemeye gidilmesi hedefleniyor. Bu konuda otonom uçuşlardan bir görüntünün tanımlanıp takip edilmesine kadar pek çok görevi gerçekleştirmesi beklenen İHA’ların aynı zamanda uçuş açısından sahip olduğu teknik özelliklere göre farklı kategorilerde değerlendirilmesi de söz konusu olacak.

Yarışmacıları zorlayacak olan görevlerin verilmesi sayesinde Uluslararası İHA Yarışması etkinliğinin ulaşılmak istenen amaçlara erişebilmesi de hedefleniyor. Yarışmacılar ellerinde bulunan araçlarla iki aşamalı olarak zorluk seviyesine göre listelenmiş görevleri yerine getirmeye çalışacaklar. Her geçen yıl daha da zorlaşan yarışmanın gelecekte de geleneksel olarak sürdürülmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı