Nasıl yapılır

Modem şifre değiştirme

Modemler mevcut internetin sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlarken kurulum ve sonrasında ayarlamalar için modem şifre değiştirme gibi aşamalar gerekebilir. Modemlerin fabrika üretimi sonrasında standart ayarları bulunmaktadır. Bu ayarlarda modem Wi-Fi şifresinden ara yüze girme aşamasında kullanılacak bilgilere kadar pek çok detay hazır olduğu gibi bu bilgiler modem kullanıcı kılavuzunda da yer almaktadır.

Modem ara yüzüne girme

Modem şifre değiştirme işlemlerinde hem modem ara yüzüne giriş şifresi hem de Wi-Fi şifresinin değiştirilmesi mümkündür. Şifre değiştirmek adına öncelikle modem ara yüzüne girilmesi gerekmektedir. Modem ara yüzüne giriş işlemlerinde modemin bilgisayara bağlanması gerekir. Bilgisayar bağlantısı bir kablo ile yapılması gerekirken eğer Wi-Fi şifresini biliyorsanız Wi-Fi bağlantısını da kullanabilirsiniz. Ardından temel olarak modeme atanan IP üzerinden modeme erişim sağlayabilirsiniz. Bu IP genellikle 192.168.1.1 olmaktadır. Bununla birlikte bazı modellerde ya da birden fazla modemin olduğu alanlarda, farklı IP alımları olabilmektedir. Bunun için yine kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

Modem ara yüzüne giriş yapıldıktan sonra genellikle yeni şifre belirlenmesi istenecektir. Bu bölümde istediğiniz şifreyi iki defa girerek kolay bir şekilde modem ara yüz şifresini değiştirebilirsiniz.

Modem Wi-Fi şifresini değiştirme 

Wi-Fi şifresini değiştirme konusunda ise modem ara yüzüne girdikten sonra kablosuz bağlantı seçeneklerinin takip edilmesi gerekir. Bu bölümde modem Wi-Fi kablosuz ağ ismi ve şifresi gibi detaylar görülecektir. Bu ekranda şifre değiştirme işlemlerini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Değişiklikler geçerli olduktan sonra yeni şifreyi kullanmanız gerekmektedir. Şifre değişikliğini Wi-Fi bağlantısı yaptığınız bir cihaz ile gerçekleştiriyorsanız, internet bağlantınız kopacaktır. Bu nedenle Wi-Fi şifresini yenilemeniz gerekecektir. Bilgisayarda Wi-Fi ağı üzerine sağ tıklama yaparak unut seçeneğini ardından ise yeniden bağlantı kurarak yeni şifreyi girmeniz gerekmektedir. Bilgisayarlar üzerinden uygulayabileceğiniz bu aşamalarda her modem ve her marka için farklı işlemlerin yapılması gerekecektir. Ancak bu konuda bazı değişikler olabileceği gibi kullanım kılavuzu kullanıcılar için en büyük yardımcı olacaktır. Eğer modeminiz eskiyse ve herhangi bir kılavuz bulunmuyorsa, üretici sitesi üzerinden destek alabilirsiniz.

apkcell.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı