Site icon Teknostation – Güncel Teknoloji Haberleri

Netflix İzleme Geçmişi Nasıl Silinir?

Netflix İzleme Geçmişi Nasıl Silinir

Netflix İzleme Geçmişi Nasıl Silinir

Netflix kullanıcıları, aşağıdaki adımları takip ederek Netflix  izleme geçmişi nasıl silinir konusunda destek sağlayabilir.

Netflix, son yılların en büyük çevrimiçi video platformu olurken özgün içerikleriyle de milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor. Mobil, bilgisayar, web, tablet ve smart TV’ler ile uyumlu olması sayesinde cihaz sorunu olmadan izlenebilen Netflix içeriklerinde, hesap dahilinde izlenenler kayıt altına alınıyor. Eğer bu listede izlediklerinizin yer almasını istemiyorsanız, izleme geçmişini silebilirsiniz.

Netflix İzleme Geçmişi Nasıl Silinir?

Netflix’te izleme geçmişinin silinmesi adına ek bir araç ya da ayara gerek olmazken, program üzerindeki seçeneklerle bu işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmanız halinde izlediğimiz film, dizi ya da programın izleme listesinde olmamasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlemleri yapmak adına ise öncelikle web tarayıcısı üzerinden Netflix sayfasına giriş yaparak hesabınız ile oturum açın.

Ardından profil bölümünden profili seçerek profil seçeneklerinde yer alan izleme etkinliği adımını takip edin.

Bu ekrana ulaştığınızda, sayfada izlediğiniz içeriklerin listesi yer alacaktır. Bu listede hangi içeriği istemiyorsanız yanında yer alan kaldırma ikonuna tıklayarak listeden silebilirsiniz. Bu işlemleri yaptığınızda içerik gizlenecektir. Eğer tüm listeyi sıfırlamak istiyorsanız, listenin en altında yer alan tüm diziyi gizleme seçeneğini takip etmelisiniz. Bu seçenekte ise tüm liste sıfırlanacaktır. Bu işlemleri yaptığınızda, Netflix’teki izleme geçmişine ulaşılması mümkün olmayacaktır.

Netflix tarafından yapılan resmi açıklamalarda, ilgili işlemlerin tüm cihazlarda geçerli olabilmesi adına 24 saatlik bir sürenin öngörüldüğü belirtilmektedir. Bu nedenle tarayıcı üzerinden yaptığınız işlemlerin mobil, bilgisayar ya da TV gibi farklı cihazlardaki izleme geçmişine etki etmesi zaman alabilmektedir. Bu nedenle yapılacak işlemlerde bu süre de öngörülmelidir.

Silme işlemlerinin kullanıma etkisi  

Netflix’te yeni içerik önerilerinde izlenen içerikler üzerinden analiz yapılmaktadır. Bu nedenle gizleme işlemleri sonrasında bu tip verilerin alınması da önleneceğinden dolayı yeni izleme etkinlikleri ile birlikte benzer yapım önerileri alınabilir. Aynı zamanda Netflix’te silinen içerikler için izlemeye devam et satırı da ortadan kaldırılmaktadır. Bu nedenle içerikleri izlerken nerede kaldığınızı takip etmeniz de silme işlemleri ile birlikte ortadan kalkacaktır. Bu nedenle kullanım üzerinden olumsuz bir etki yaratması da söz konusudur.

Exit mobile version