Mobil

Selfie ile Kimlik Kontrolü Uber’de

Uber, kullanıcılarının can sıkıcı ya da sahte hesaplarla karşılaşması ihtimalini ortadan kaldırmak için hazırlanıyor.

Geçmiş günlerde kullanıcı ve sürücü güvenliğini artıran yeni özellikler geliştirmişlerdi. Bunlar arasında sürücülere günlük rapor verilmesi, mola hatırlatmasının yapılması ya da aracının hızını belirtilmesi gibi özellikler yer alıyordu.

Microsoft Bilişim Hizmetleri kullanılarak geliştirilen son güvenlik önlemi sayesinde, gerçek zamanlı kimlik kontrolü yapılabiliyor. Böylece hem sürücüler hem de yolcular kendilerini daha güvenli hissediyor. Gerçek zamanlı kimlik kontrolü, sürücüden bir selfie paylaşmasını istiyor. Böylece uygulamayı kullanan kişinin Uber’in sisteminde kayıtlı olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu özellik sürücülerin hesaplarının çalınması ihtimalini de önlüyor. Ayrıca yolcuların da sürücünün kim olduğunu önceden görmesini sağlıyor.

Sistem Nasıl İşler?

Sürücüler yolculukları için yolcu kabul etmeden önce Uber uygulamasından belirli aralıklarda selfie paylaşması talep ediliyor. Sürücünün yüklediği fotoğraf Microsoft Bilişim Hizmetleri sistemi kullanılarak fotoğraflar karşılaştırılıyor. Eğer fotoğraflar eşleşmiyorlarsa sürücü hesabı geçici olarak bloke ediliyor. Bloke edilen hesap Uber tarafından inceleniyor. Onaylama işlemi bir kaç saniyede gerçekleştiği için, bu özellik büyük ölçüde güvenliği artırdığı söylenebilir.

Uber’in güvenliği artırmak için geliştirdiği başka özellikler de mevcut. Örneğin aniden hızlanma ya da aniden fren yapma gibi tehlikeli davranışları tespit etmek ve önlemek için GPS ve akıllı telefon teknolojisi kullanılabiliyor. Yolculara sürücülerinin fotoğrafı, ismi ve araç bilgisi veriliyor böylece doğru araca bindiklerinden emin oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı