Teknoloji Haberleri

Sosyal Medya Mutsuzluğu Artırıyor!

İnsanların hızlı hayat tarzları içinde ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sosyalleşebilmelerini sağlayan sosyal medyanın araçlarının bu özellikleri sayesinde insanları mutlu ettiği iddia ediliyordu. Hatta pek çok sosyal medya kullanıcısının farklı platformlarda kendine ait bir kimlik oluşturma çabası da mutluluğunu sürdürme ihtiyacından kaynaklandığı ileri sürülüyordu. Yapılan bir araştırma sonucunda sosyal medyanın kullanımının tahmin edilen olumlu etkilerinden çok insanların şimdiki hayatlarının beğenilmemesinden kaynaklı olarak bir mutsuzluk ortaya çıkardığı anlaşıldı. Özellikle sosyal medyaya ayrılan zamanın bir vakit kaybı olarak geri dönüş yapması pek çok kişinin bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebep oluyor.

Fotoğraf Paylaşmanın Olumsuz Sonuçları

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmaya göre insanların birbirleri ile eğlenceli vakit geçirmesi, iletişim ihtiyaçlarını karşılaması için kullandıkları sosyal medya platformlarının her biri için ayrı bir emek vermesi gerektiği durumu ortaya çıktı. Her bir kişi kendine ait özellikleri yansıtan profillerinde ne kadar güzel bir hayata sahip olduğunu ve vaktini çok iyi bir şekilde harcadığını göstermek amacıyla sürekli olarak güncelleme ve yenileme ihtiyacı hissediyor. Ancak bu da beraberinde gerçek hayatta karşılığı olmayan bir vakit kaybına denk geliyor. Bu durumun beraberinde getirdiği olumsuzluklardan biri de yapılan paylaşımlardan rahatsız olan insan sayısı ile ilgili oldu. Araştırmalar daha kaliteli bir şekilde vakit geçirdiğini düşündüğü kullanıcıların fotoğraflarını gören kişilerin kendini daha mutsuz hissetmesine yol açtığını gösteriyor. Bu konuda özellikle gidilmesi zor tatil yerlerinde çekilen fotoğrafların ve içine girilmesi zahmetli bir eğlence hayatından kesitlerin aktarıldığı görsellerin büyük oranda olumsuz etkisi bulunuyor. Bir diğer etki de kişilerin geçmişte yapmış olduğu tüm güzel etkinliklerden fotoğrafları bir arada görebilme fırsatı sunmasıyla sosyal medyanın tam bir hafıza niteliği taşıması oluyor. Bu durum özellikle şimdiki hayatında iyi vakit geçiremeyen kişiler için geçmişe özlem duygusunu artırdığından olumsuz sonuç vermektedir.

Araştırma pek çok insanın sosyal medya hesaplarını kapatmak istemesinin yüksek yüzdelere sahip olduğunu söylese de, kişilerin sosyal medyanın farklı platformlarında yer alan varlıklarını yok etmemek ve orada daha önce birlikte paylaşım yaptığı kişilerle arasındaki iletişimi koparmamak adına bunu gerçekleştiremediğini de ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı