Site icon Teknostation – Güncel Teknoloji Haberleri

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır?

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır?

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır?

Tüm bilgileri alabilen telefon casus yazılım nasıl anlaşılır, nasıl önlem alınabilir? Tüm detayları ile hazırlanan rehberi okuyarak önleminizi alabilirsiniz.

Telefonlarda son dönemlerde daha fazla artan casus yazılımlar, telefon sahibinin tüm etkinliklerini takip edebildiği gibi bilgilerini de çalabiliyor. Bu nedenle son derece kritik olan casus yazılımlara karşı önlem alınması, mevcut uygulamaların telefondan silinmesi gerekiyor.

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır?

Telefonlarda casus yazılım olup olmadığını öğrenmek isteyenler aşağıdaki önerilere göre hareket edebilir.

Telefonda yaşanan tuhaflıklar

Telefonlarda özellikle tuhaflıklar görülüyorsa, bu konuda casus yazılımlardan şüphe duyulabilir. Telefonun kendi kendine açılıp kapanmaya başlaması, durduk yere açılması, farklı uygulamalar arasında geçiş yapılması gibi durumlar casus yazılım olduğuna işaret olabilir. Sürekli bildirim sesleri gelmesi ancak herhangi bir bildirimin gözükmemesi de benzer durumlarda yaşanabilir.

Aşırı pil tüketimi

Casus yazılımlar sürekli arka planda çalışmakta ve veri transferi yapmaktadır. Bu nedenle de pil tüketimi bu uygulamalar nedeniyle çok daha fazla artmaktadır. Kullanımda herhangi bir değişiklik olmamasına karşın eğer pil dayanıklılığı çok düşmüşse, yine yazılım olarak bir problem olduğu anlaşılabilir. Pil tüketimine bağlı olarak yüksek RAM tüketimi, donmaların artması, performans düşüşleri de yazılımlar nedeniyle yaşanabilecek problemler arasında yer almaktadır.

Görüşmelerde belirsiz sesler

Parazit yapma olasılığı yüksek olan casus yazılımlar, görüşmelerde kişileri rahatsız edecek derece kendini belli etmektedir. Özellikle görüşmelerde anormal bir durum fark ediyorsanız da yine telefonunuzda casus yazılım olma ihtimali bulunmaktadır.

İnternet kotasının tükenmesi

Yazılımlar internet üzerinden veri aktarımı yaptığı için veri kullanımında da yükseliş yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda kullanıcıların internet kotaları kısa süre içerisinde tükenmesi söz konusu olabilmektedir.

Farklı uygulamalar

Telefonda casus yazılım olmasının en belirgin özelliği ise farklı uygulamaların sürekli telefona yüklenmesidir. Eğer telefon ara yüzünde sürekli ne olduğunu bilmediğiniz uygulamalar varsa, mutlaka telefona müdahale etmeniz gerekmektedir.

Telefon casus yazılım nasıl silinir?

Telefonlarda bu tip hallede öncelikle tarama yapılarak koruma uygulamalarından yararlanılması gerekir. Hala çözüm bulunamadığında ise telefonun sıfırlanarak yeni bir hesap ile kullanılması yeterli olacaktır. Aynı hesap ile kurulması önerilmediği gibi virüsün hesaba da bulaşması söz konusu olabilir.

Exit mobile version