Teknoloji Haberleri

Türkiye’nin İlk Yerli Anti Virüs Programı: Chomar

İnternet üzerinde kullanıcıların bilgilerinin ve her türlü içeriğin tehlikeye düştüğü yaklaşık son on yıllık süre içinde en çok ihtiyaç duyulan programlar anti virüs programları oldu. Ancak anti virüs programı üreticilerinin hakkında öne sürülen bilgilerin ve verilerin satılması iddiaları kişilerin güvenilir bir şekilde internet kullanabilme özgürlüklerini kısıtlamasına neden oluyordu. Daha çok milli güvenliğin korunması ve Türk ekonomisine katkı sağlanması amacıyla hayata geçirilen chomar Türkiye’nin ilk yerli anti virüs programı olma özelliğini taşıyor. Bu program sayesinde Türkiye dünyada anti virüs teknolojisine sahip olan sayılı ülkelerden biri halinde geldi. Tamamen milli imkanlarla geliştirilmiş olan bu proje Mersin Teknopark bünyesinde çalışmakta olan 10 kişilik bir mühendis ekibinin 3 yıllık çalışması sonucu ortaya çıktı. Anti virüs programları arasında üstün niteliklere sahip olan Chomar’ın daha şimdiden Gold sertifikasına elde eden 33 üründen biri olması başarısını sürdüreceği konusunda bir izlenim yaratıyor.

Chomar Anti Virüs Özellikleri

Türkiye’nin ilk yerli anti virüs programı olma özelliğini elinde bulunduran chomar anti virüs programı sahip olduğu nitelikler ve araçlar sayesinde de yeterli bir kullanım seviyesine ulaşılmasını sağlıyor. Gerçek zamanlı olarak ortaya çıkabilecek her türlü tehdide karşı önlemini alabilen bu ürün aynı zamanda yüklendiği bilgisayarları çok sayıdaki virüse, casus yazılımlara karşı korumaktadır. Güncel zararlı yazılımlar konusunda başarılı bir performans ortaya konan programın en büyük avantajlarından biri de self-defense adındaki özelliği oluyor. Bu özellik sayesinde zararlı yazılımların doğrudan geri püskürtülmesi mümkün olabilecek.

Anti virüs programlarında karşılaşılan en büyük problemlerin başında gelen bilgisayarın işlevselliğinin engellenmesi ve çeşitli güncelleme sorunlarının yaşanması gibi pek çok probleme karşı dayanıklı hale getirilmiş olan Chomar kullanıcı deneyimlerinin kalitesini de üst seviyeye çıkaracak. Lisans süreleri dahilinde otomatik olarak güncelleme desteği veren bu program düşük kaynak tüketiminin de önüne geçebilecek. Her türlü soruna karşı 7/24 ulaşılabilecek Türkçe bir müşteri hizmetleri hattıyla desteklenmiş olan program zararlı elektronik postaların elenmesini sağlarken aynı zamanda web siteleri için de çeşitli sınırlandırmalar koyarak internet güvenliğini artırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı