Mobil

WhatsApp’a İki Yeni Özellik

Dünya üzerindeki kullanıcısı sayısı ile neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcılarının artık olmazsa olmaz programı haline gelmiş olan Whatsapp sürekli olarak güncellediği özellikleri ile kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. Özgür bir şekilde kullanıcıların mesajlaşmalarına olanak sağlayan bu uygulama ilk olarak uygulama ile birlikte GIF kullanabilme fırsatını da sunabilecek. Özellikle dosya kurumsal alandaki mesajlaşmalar ve dosya paylaşımları konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için de WhatsApp üzerinden yapılan paylaşımlar da daha önce belirlenmiş olan dosya limitlerinin artırılması kararı verildi.

GIF özellikleri daha önce iOS platformundaki akıllı cihazlara gelmişti. Ancak Android işletim sistemine sahip olan cihazlara bu özelliğin gelmesi epey bir vakit aldı. iOS cihazlarda kullanıcıların rahatlıkla GIF dosyalarını birbirine göndermesi mümkün olurken özellikle Android cihazlarda bunun iOS kadar kolay yapılamıyor olması beraberinde kullanıcı deneyimleri ile ilgili bazı sorunları getiriyordu. Kullanıcılar iOS üzerinde GIF göndermek istediğinde konuşma bölümünde yer alan ekleme kısmı üzerinden kendi Fotoğraf ve Video Galerilerinde bulunan herhangi bir GIF’i kolaylıkla Whatsapp üzerine geçirebiliyor. Ancak Android kullanıcılarının GIF gönderebilmesi için öncelikle Giphy üzerinden GIF seçimi yapabilmesi adına belli emoji işaretlerini tıklaması gerekiyor. Ortaya çıkan GIF seçenekleri içinden yapılan seçimler sayesinde hareketli görüntüler karşıdaki kullanıcılarla paylaşılabiliyor.

Dosya Paylaşımında Yeni Limitler Ne Oldu?

Whatsapp’ın hemen hemen her alanda kullanıcıların dosya paylaşımı konusunda ilk başvurduğu uygulama olması kişilerin uygulama içinde paylaşım konusunda bazı kısıtlamalarla karşılaşmasını ortaya çıkarıyordu. Özellikle Whatsapp üzerinden yapılan dosya paylaşımları için belirlenmiş olan medya paylaşımlarının 10 ile kısıtlanmış olması kullanıcıların özellikle kurumsal alandaki çalışmalarında daha fazla emek harcamalarına ve vakit kaybı yaşamlarına yol açıyordu. Artık kullanıcılar yapılan yenilik sayesinde 30’a kadar görsel ve medyanın paylaşımını anlık olarak gerçekleştirebilecek.

Kullanıcıların bu yeni özellikleri aktif bir şekilde kullanabilmesi için öncelikle WhatsApp’ın en güncel sürümü olan 2.17.6 beta sürümünü kullanması gerekiyor. Resmi olarak Google Play üzerinden yayınlanmayan bu güncelleme için kullanıcıların APK dosyaları üzerinden bir kurulum yapması gerekecek. WhatsApp tüm bu özellikleri ile alternatifsiz bir uygulama olma yolunda ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı