Whatshapp uçtan uca şifreleme

0
1477
Görüntülenme
whatsapp-ta-kriptolu-mesaj-devri-basladi-uctan-uca-sifreleme-nedir

Whatshapp’ın yeni özelliği olan uç uca şifreleme sistemi kullanıcılar veya gruplar arasındaki mesajlaşmaları kriptolu bir şekilde şifreleyerek güvenlik altına almakta.

Son zamanlarda güvenlik ve gizlilik olayları da Whatshapp’ın gözünden kaçmamış olacak ki Whatshapp son sürümünde uç uca şifreleme yöntemi geliştirmiş. Uç uca şifreleme yöntemi kişi veya gruplarda mesajlaşmaları,fotoğrafları,belgeleri,ses dosyalarını,videoları karşıya şifreleyerek gönderiyor böylece bilgilerin yanlış kişilerin eline geçmesini engelliyor.

  • WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatshapp konuşmalarında gördüğünüz sarı baloncuklar artık yazışmalarınız ve diğer bilgilerinizin daha güvenli bir şekilde korunması demektir. Biraz daha özetlemek gerekirse; Devletler,hackerlar,hatta whatshapp’ın kendisi bile bu yazışmaları sizin telefonunuz olmadan okuyamayacaktır. Whatshapp‘ın şifreleme mantığını aşağıdaki gif den görebilirsiniz;

Diyelim ki ; konuşmanız “merhaba?” şeklinde whatshapp bunu karşıya “1ßø0%©ø” bu şekilde gönderecektir.

WhatsApp-uctan-uca-sifreleme

  • Mesajımın Uçtan Uca Şifrelendiğini Nasıl Anlarım?

Sarı baloncuğa tıklayıp çıkan “Doğrula” diyerek karşınıza çıkan “qr kodu” nu mesajlarınızın şifrelenmesini istediğiniz kişinin telefonu ile taratırsanız mesajlarınız uç uca şifrelenmiş olacaktır. Eğer arkadaşınız yanında yok ise “qr kodu” nun fotoğrafını çekip whatshapp’tan size atar ise oradan da taratabilirsiniz ?

Önceki İçerikDünyanın En İnce Bilgisayarı
Sonraki İçerikCAPTCHA Artık Güvenli Değil!
Kırklareli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu olup, birçok dergi ve blogda yazar olarak yer almıştır. Yazılım dışında Dijital Pazarlama, Dijital Medya Yönetimi, Arama Motoru Pazarlaması, Growth Hacking ve SEO gibi birçok alanda çalışmalarını sürdürmektedir.
Paylaş
Yorum Yap
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.